Strona główna » ASMR, czyli relaks mózgu dla wszystkich, ale nie dla każdego. Omówienie, przykłady i najlepsze filmy.

ASMR, czyli relaks mózgu dla wszystkich, ale nie dla każdego. Omówienie, przykłady i najlepsze filmy.

ASMR, czyli relaks mózgu dla wszystkich, ale nie dla każdego. Omówienie, przykłady i najlepsze filmy.

Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu – ASMR to autonomus sensory meridian response. Że co? Autonomus, czyli – w tym znaczeniu – zindywidualizowane, autonomiczne, niezależne reakcje ludzkie na różne bodźce wywołujące to zjawisko. Sensory response, czyli odpowiedź naszego mózgu na bodźce zewnętrzne, natomiast słowo meridian odnosi się do specyficznego uczucia euforii, jaki temu towarzyszy. Niezależna, euforyczna odpowiedź mózgu na sensoryczne bodźce zewnętrzne? A doznaliście kiedyś przyjemnych w odczuciu ciarek przechodzących przez głowę, kark i plecy wywołanych dźwiękiem, dotykiem lub widokiem? To jest właśnie ASMR.

Oglądałam sobie kiedyś filmiki Funny or Die na facebooku i trafiłam na zabawne wideo, gdzie babka siedzi przy stole, i szepcząc ostukuje różne dziwne przedmioty. Od razu przypomniał mi się program dla dzieci, podczas którego jakaś pani lepiła ludziki z plasteliny. Towarzyszyło temu podobne odczucie. W komentarzach na FoD wyczytałam, że Kelly Whispers to beka z ASMR. Okazało się, że YouTube był pełen filmików tego typu! Od razu zaczęłam eksplorację tego tematu szukając czegoś, co spodoba mi się najbardziej.

ASMR stopniowo zyskuje na popularności. Temat pojawił się nawet w odcinku serialu Kidding (gra m.in. Jim Carey). Czołowi ASMRtiści, bo tak siebie nazywają, mogą pochwalić się już nawet nie tysiącami, ale ponad milionami subskrybentów. Taka na przykład Maria Gentle Whispering – prawie 1,5 mln czy ASMR Darling – ponad 2 mln (film ASMR 10 Triggers to Help You Sleep obejrzano już ponad 28 mln razy!). Ludzie to oglądają, ludzie na to reagują! W czasach, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na relaksację taki dwudziesto-czterdziestominutowy filmik w łatwy sposób zapewni nam chwilę odpoczynku umysłowego.

Oczywiście oglądanie filmów ASMR (lub słuchanie nagrań, bo przecież pełno tego także na Spotify) w dalszym ciągu wywołuje u niektórych uśmieszki i politowanie. Wiele osób zajmujących się już na poważnie ASMR wspomina, że jest to wciąż temat sortu tabu. Ludzie wstydzą się o tym mówić, bo nie chcą narażać się na śmieszność. Pamiętajcie, że prawdziwe ASMR nie ma żadnego związku z tematami erotycznymi. Niestety, jak to w każdej branży, są wykonawcy, którzy robią dość negatywną reklamę temu zjawisku.

Mam swoich ulubionych wykonawców, a jak zauważycie – jest tych mnóstwo i wciąż pojawiają się następni. Doznania ASMR są na tyle indywidualne, że po prostu każdy powinien poszukać swoich ulubieńców na własną rękę. Być może będzie to konkretny twórca lub bardziej jakiś określony wyzwalacz, np. szczotkowanie włosów.

W filmikach często pojawia się także gąbka, pędzelki, puka się w różne przedmioty (tapping), powtarza słowa lub odgrywa role, np. lekarza, fryzjera, terapeuty. Naszych polskich ASMRistów także mamy, a jak! Przedstawię Wam moich ulubionych.

ASMR międzynarodowe

WhispersRed
„Hello, this is Emma.” Tymi słowami wita nas przy większości filmików moja ulubiona artystka ASMR. Wspaniała, ciepła i wrażliwa osoba, która wciąż rozwija swoją karierę. Ma za sobą już kilka występów na żywo, m.in. w San Francisco, Nowym Jorku i Berlinie. Prowadzi też kanał ASMR dla dzieci. Jej film, na którym czesze włosy swojej kuzynki ma już prawie 5 mln wyświetleń.

Gentle Whispering
Maria jest Rosjanką mieszkającą w USA. Jej kanał należy do jednych z najbardziej popularnych na YT. Ludzie uwielbiają Marię, wystarczy poczytać komentarze pod jej filmami. Bardzo profesjonalna artystka, delikatna i zmysłowa. Możemy się natknąć na kilka nagrań w jej rodzimym języku. Świetnie pokazuje jak składać ręczniki 😉

Isabel Imagination
Piękna Isabel z Holandii wykazuje się wyjątkową kreatywnością w swoich filmikach. Zawsze dba o oryginalną scenerię lub swój appearance przy niesamowicie pomysłowych role playach. Prowadzi też osobny kanał, gdzie pokazuje jak powstają jej makijaże i inne materiały typu behind the scenes.

ASMR Massage Psychetruth
Kanał ten tworzony jest przez kilka osób, ale przede wszystkim przez Corrinę. Lubisz jak ktoś głaszcze Cię po głowie, robi coś z włosami? Ja uwielbiam, bardzo mnie to relaksuje i sprawia, że oczy same mi się zamykają. Gdybym była bogata, chodziłabym codziennie do fryzjera, żeby mi mył głowę i układał włosy! Tymczasem bogata nie jestem, ale na kanale Massage Psychetruth znajdziemy dużo filmów z włosami w roli głównej. Warto zajrzeć także na ich profil na Spotify.

A teraz kilku polskich wykonawców ASMR

Relaks Wieczorową Porą / Sensor Adi
Adrian prowadzi z powodzeniem przede wszystkim swój główny kanał – Sensor Adi, natomiast RWP jest takim sajdem po polsku. Przede wszystkim warto sprawdzić jego nagrania w formie wykładów. Mówi między innymi o tym jak radzić sobie ze stresem, jak się relaksować, jak przekierowywać myśli i na nie reagować. Bardzo, bardzo ciekawe spostrzeżenia podane w prosty i przystępny sposób. Poza tym Adrian ma dużo świetnych i nowatorskich pomysłów na nagrania. Wykorzystuje różne techniki narracji jak i prezentacji głosów i dźwięków, także muzyki. Adi jest w pełni zaangażowany w to, co robi, co można z łatwością zauważyć w każdym z jego filmów. Trzymam za niego kciuki!

ASMR Surge
Po prostu magik dźwięków – dostarcza jedne z najbardziej dopracowanych filmów pod tym względem. Prawie 600 tys subskrybentów nie może się mylić. Jego nagranie, podczas którego rzeźbi w mydle obejrzano już prawie 16 mln razy. Na jego kanale możemy zobaczyć trochę technicznego ASMR – między innymi właśnie rzeźbienia czy strugania. Wszystkie nagrania wykonywane są bez jego narracji – tu mówią dźwięki i to dźwięki w najlepszej jakości!

Co daje ASMR? Przede wszystkim jest to przyjemny czas tylko dla Ciebie. Pozwól sobie choćby na 15 minut relaksu – włącz dowolny filmik, nie musisz nic więcej robić. ASMR relaksuje, pozwala na chwilę zapomnieć o problemach i obowiązkach dnia codziennego – skupiasz się na dźwięku i pozwalasz myślom swobodnie przepływać przez swoją głowę (więcej instrukcji poda Wam Adrian TUTAJ). Do posłuchania jest wiele filmów afirmacyjnych, poprawiających nastrój. Filmy ASMR tworzone są głównie, ale nie tylko, dla osób mających problemy z zasypianiem, zestresowanych i zmęczonych. Kto dziś tak nie ma…?

ASMR nie działa na każdego, nie każdy doświadcza go, ale nie poddawaj się szybko. Być jeszcze nie odkryłeś swojego wyzwalacza. Spróbuj oglądać filmy ze słuchawkami lub bez nich – przetestuj różne źródła dźwięku. Zamknij oczy lub oglądaj film – czasami wyzwalaczem może być ruch, są specjalne filmy wykorzystujące te bodźce, sprawdź ich kilka. Zadbaj też o odpowiednie otoczenie – przygotuj się do relaksu, odpal film kiedy będziesz miała czas dla siebie i nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Możesz siedzieć lub leżeć – najważniejsze by było Ci wygodnie. Możesz zacząć od filmów prezentujących różne wyzwalacze, dzięki temu będzie Ci łatwiej sprawdzać co na Ciebie działa. Nie zawężaj tego tylko do jednego artysty, ponieważ to często właśnie on (jego sposób mówienia, prezentacji, poruszania się) jest największym triggerem. Dajcie znać czy jesteście wrażliwi na doznania ASMR i jakie są Wasze ulubione!

Udostępnij:

1 komentarz

  1. Pati
    8 listopada 2018 / 23:14

    Ciekawy temat i na pewno bardzo przydatny w obecnych czasach! Super, że są linki do sprawdzonych i polecanych 'guru’ tematu – można od razu skorzystać 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.