Strona główna » Gluten w diecie niemowlęcej – ranking cenowy najlepszych kaszek

Gluten w diecie niemowlęcej – ranking cenowy najlepszych kaszek

Gluten w diecie niemowlęcej – ranking cenowy najlepszych kaszek

Zbliża się czwarty tydzień w rozszerzaniu diety mojej córki i oto czas na gluten. Warzywa przyjęła z mała nieśmiałością, owoce chętniej – czemu nie ma się dziwić, bo dzieci lubią słodki smak. Przyszedł czas na kaszki. Jakie wybrać, a od których stronić i co ile kosztuje? O tym dziś.

Analiza będzie poświęcona w pełni kaszkom glutenowym. O aktualnych zasadach wprowadzania glutenu pisałam już tutaj, więc zapraszam w ramach przypomnienia.

Przy wyborze kaszki przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na skład.
Alarmująca powinna być dla nas obecność takich substancji jak: cukier, niezdrowe oleje, sztuczne barwniki i aromaty. Nie bierzmy z półki kaszek, które zawierają sacharozę, fruktozę, olej palmowy, syrop glukozowy, barwniki i maltodekstrynę. Naszemu dziecku to zupełnie niepotrzebne, a przecież zależy nam na tym, żeby wybrać to, co najlepsze i wprowadzić jednak potrzebne składniki, a nie chemię. Nie zawsze to, co popularne jest najlepsze, a także nie zawsze to, co tanie najgorsze!

Jakie kasze zawierają gluten?
· Pszenica – kasza manna, kuskus, bulgur
· Jęczmień – kasza pęczak, perłowa, jęczmienna, wiejska
· Orkisz – kasza orkiszowa
· Owies – kasza owsiana (może zawierać gluten)

Istnieje na rynku wiele kasz, są wśród nich kasze instant, których nie musimy gotować. Są to głównie kaszki ze specjalnym przeznaczeniem dla dzieci. Są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ wystarczy je tylko dodać do ciepłego pokarmu i gotowe. Z powodzeniem nadaje się do zup i deserów! Pracy przy tym żadnej, a gluten, siup!, do diety dodany.
Moje dziecko jest nadal karmione piersią, więc nie chcę dokładać jej sztucznego mleka. Wybieram kaszę bezmleczną i Wam też radzę – nieważne czy karmicie piersią czy mlekiem modyfikowanym – po co dodawać kolejny specyfik, który nie może narobić więcej szkody niż pożytku? Po nico.

Przegląd kaszek glutenowych bezmlecznych. Ceny uśrednione z Allegro, aby nie reklamować żadnego sprzedawcy.

Jak widzicie, średnio najtańsza z polecanych kaszek jest Nominal, króra w składzie ma kaszę – nie mąkę. Wychodzi niecałe 3 zł za 100 g bardzo dobrego produktu. Dla porównania powszechnie dostępna kasza Bobovita Porcja Zbóż kosztuje około 4,30 zł za 100 g.

Możemy także podać „normalną” kaszę, ale tu też spójrzmy na to, co zawiera opakowanie. Warto rozważyć także tę opcję, ponieważ tego rodzaju produkt zachowuje najwięcej wartości odżywczych oraz jest stosunkowo tani. Trzeba jednak pamiętać, że taką kaszę musimy uprzednio ugotować.

Pamiętajcie, że w doborze kaszy najistotniejsze jest czytanie składu. Generalna zasada głosi, że im krótszy skład, tym lepiej. Nie wierzcie producentom, którzy obiecują bezpieczne i naturalne składniki pokarmu dla naszych dzieci – nie zawsze jest to prawda. Mając już choćby tę podstawową wiedzę sprawdźmy dla pewności czy skład tego, czym nakarmimy własne dziecko jest faktycznie tym, co chcemy mu podać.

Udostępnij:

1 komentarz

  1. Hania
    18 października 2018 / 20:33

    Super artykuł! WOw 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.